Jaskra


Leczeniem z wyboru jest podawanie leków obniżających ciśnienie w gałce ocznej. Terapia zwykle jest długoplanowa i opiera się o jak najmniejszą liczbę używanych substancji. Leki powodują skurcz włókien podłużnych mięśnia rzęskowego co skutkuje poszerzeniem szczelin utkania beleczkowego i w konsekwencji ułatwienie odpływu cieczy wodnistej. Dodatkowo stosuje się środki neuroprotekcyjne. Przy braku efektów leczenia farmakologicznego wskazane jest przeprowadzenie operacji.

Zabieg przy wystąpieniu jaskry polega na zmniejszeniu produkcji cieczy wodnistej lub ułatwieniu jej odpływu do przestrzeni podspojówkowej. Skutkuje to obniżeniem ciśnienia w gałce ocznej. Stosuje się tu metody chirurgiczne lub laserowe.

Nacięcie rogówki lub twardówki pozwala doraźnie obniżyć ciśnienie na okres kilku miesięcy. Pozwala to osiągnąć dobre efekty we wczesnej fazie choroby, szczególnie jeśli dodatkowo zastosujemy leczenie farmakologiczne.

W zaawansowanych przypadkach, z utratą wzroku, można wykonać ablację ciałka rzęskowego, która niszczy ten element gałki ocznej lub całkowicie ją usunąć. Ciałka rzęskowego możemy się pozbyć za pomocą różnych metod, między innymi przez krioterapię, laserowo, przy użyciu prądu lub chiurgicznie usuwając całą strukturę.