Zaćma


Zabiegiem stosowanym na tą dolegliwość jest fakoemulsyfikacja soczewki z możliwością wstawienia sztucznej (IOL). Decydujemy się na nią po ocenie stopnia zaawansowania zaćmy, jej podłoża, występowania innych zmian w gałce ocznej, korzyści jakich spodziewamy się po wykonaniu zabiegu i stanu ogólnego pacjenta.

Im mniejszy stopień zaawansowania procesu chorobowego, tym większe szanse powodzenia zabiegu. Oczywiście celem jest odzyskanie wzroku przez pacjenta, dlatego koniecznie trzeba ocenić funkcjonowanie siatkówki za pomocą ERG, co odpowie nam na pytanie czy jest na to szansa.

Fakoemulsyfikacja polega na rozbiciu mas soczewkowych przy pomocy ultradźwięków, po czym usuwane są ich przez niewielki (<3mm) otwór w rogówce. Torebka soczewki po usunięcia zmian zaćmowych jest przygotowana do wszczepienia nowej, syntetycznej soczewki. Sztuczna soczewka jest specjalnie zaprojektowana -z bezpiecznego materiału o odpowiedniej zdolność skupiająca soczewki +41D. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. U pacjentów stosuje się kołnierz ochronny, który zabezpiecza oczy przed kontaktem z łapami. Bardzo ważne aby właściciele psów po fakoemulsyfikacji zaćmy podawali przepisane leki oraz przychodzili na umówione wizyty kontrolne.